Features
Specifications
Compression Spring, 2-5/8 in Length, 15/32 in Outside Diameter, 1.02 mm Wire Diameter, 20.32 mm Compressed Height, 15.57 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504338 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-433 |
| Length | 2-5/8 in |
| Outside Diameter | 15/32 in |
| Wire Diameter | 1.02 mm |
| Compressed Height | 20.32 mm |
| Maximum Deflection | 15.57 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |