Features
Specifications
Compression Spring, 1-1/2 in Length, 23/32 in Outside Diameter, 1.57 mm Wire Diameter, 12.6 mm Compressed Height, 38.92 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504574 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-457 |
| Length | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 23/32 in |
| Wire Diameter | 1.57 mm |
| Compressed Height | 12.6 mm |
| Maximum Deflection | 38.92 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |