Features
Specifications
Compression Spring, 1 in Length, 23/64 in Outside Diameter, 0.84 mm Wire Diameter, 9.32 mm Compressed Height, 12.1 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504253 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-425 |
| Length | 1 in |
| Outside Diameter | 23/64 in |
| Wire Diameter | 0.84 mm |
| Compressed Height | 9.32 mm |
| Maximum Deflection | 12.1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |