Features
Specifications
Compression Spring, 3 in Length, 3/4 in Outside Diameter, 1.57 mm Wire Diameter, 20.47 mm Compressed Height, 40.3 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504611 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-461 |
| Length | 3 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Wire Diameter | 1.57 mm |
| Compressed Height | 20.47 mm |
| Maximum Deflection | 40.3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |