Features
Specifications
Compression Spring, 1-3/8 in Length, 3/8 in Outside Diameter, 1.04 mm Wire Diameter, 14.58 mm Compressed Height, 24.55 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504277 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-427 |
| Length | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Wire Diameter | 1.04 mm |
| Compressed Height | 14.58 mm |
| Maximum Deflection | 24.55 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |