Features
Specifications
Compression Spring, 1-11/16 in Length, 35/64 in Outside Diameter, 2.01 mm Wire Diameter, 26.09 mm Compressed Height, 102.22 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504413 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-441 |
| Length | 1-11/16 in |
| Outside Diameter | 35/64 in |
| Wire Diameter | 2.01 mm |
| Compressed Height | 26.09 mm |
| Maximum Deflection | 102.22 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |