Features
Specifications
Compression Spring, 2-3/8 in Length, 45/64 in Outside Diameter, 1.57 mm Wire Diameter, 22.05 mm Compressed Height, 31.32 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504550 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-455 |
| Length | 2-3/8 in |
| Outside Diameter | 45/64 in |
| Wire Diameter | 1.57 mm |
| Compressed Height | 22.05 mm |
| Maximum Deflection | 31.32 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |