Features
Specifications
Compression Spring, 3 in Length, 53/64 in Outside Diameter, 2.67 mm Wire Diameter, 29.34 mm Compressed Height, 329.92 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504673 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 0.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-467 |
| Length | 3 in |
| Outside Diameter | 53/64 in |
| Wire Diameter | 2.67 mm |
| Compressed Height | 29.34 mm |
| Maximum Deflection | 329.92 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |