Features
Specifications
Compression Spring, 2-7/16 in Length, 55/64 in Outside Diameter, 2.67 mm Wire Diameter, 24.89 mm Compressed Height, 250.79 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504710 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | SC-471 |
| Length | 2-7/16 in |
| Outside Diameter | 55/64 in |
| Wire Diameter | 2.67 mm |
| Compressed Height | 24.89 mm |
| Maximum Deflection | 250.79 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |