Features
Specifications
Compression Spring, 6-1/4 in Length, 59/64 in Outside Diameter, 1.83 mm Wire Diameter, 32.46 mm Compressed Height, 65.83 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504758 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-475 |
| Length | 6-1/4 in |
| Outside Diameter | 59/64 in |
| Wire Diameter | 1.83 mm |
| Compressed Height | 32.46 mm |
| Maximum Deflection | 65.83 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |