Features
Specifications
Compression Spring, 1-5/8 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 1.88 mm Wire Diameter, 13.16 mm Compressed Height, 58.63 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504734 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-473 |
| Length | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 1.88 mm |
| Compressed Height | 13.16 mm |
| Maximum Deflection | 58.63 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |