Features
Specifications
Compression Spring, 1-21/32 in Length, 9/16 in Outside Diameter, 1.7 mm Wire Diameter, 18.72 mm Compressed Height, 75.22 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504437 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-443 |
| Length | 1-21/32 in |
| Outside Diameter | 9/16 in |
| Wire Diameter | 1.7 mm |
| Compressed Height | 18.72 mm |
| Maximum Deflection | 75.22 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |