Features
Specifications
Extension Spring, 6-3/4 in Length, 1-27/64 in Outside Diameter, 3.05 mm Wire Diameter, 174.86 mm, 297.69 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594501009 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-100 |
| Length | 6-3/4 in |
| Outside Diameter | 1-27/64 in |
| Wire Diameter | 3.05 mm |
| Load Capacity | 174.86 mm |
| Maximum Deflection | 297.69 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |