Features
Specifications
Extension Spring, 2 in Length, 1/4 in Outside Diameter, 0.66 mm Wire Diameter, 13.26 mm, 78.49 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500323 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-032 |
| Length | 2 in |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Wire Diameter | 0.66 mm |
| Load Capacity | 13.26 mm |
| Maximum Deflection | 78.49 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |