Features
Specifications
Extension Spring, 1/2 in Length, 1/8 in Outside Diameter, 0.51 mm Wire Diameter, 13.39 mm, 5.59 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500040 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-4 |
| Length | 1/2 in |
| Outside Diameter | 1/8 in |
| Wire Diameter | 0.51 mm |
| Load Capacity | 13.39 mm |
| Maximum Deflection | 5.59 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |