Features
Specifications
Extension Spring, 4 in Length, 1 in Outside Diameter, 2.87 mm Wire Diameter, 214.18 mm, 68.83 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500989 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 0.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-98 |
| Length | 4 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Wire Diameter | 2.87 mm |
| Load Capacity | 214.18 mm |
| Maximum Deflection | 68.83 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |