Features
Specifications
Extension Spring, 1-1/4 in Length, 3/16 in Outside Diameter, 0.43 mm Wire Diameter, 5.16 mm, 71.88 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500200 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-20 |
| Length | 1-1/4 in |
| Outside Diameter | 3/16 in |
| Wire Diameter | 0.43 mm |
| Load Capacity | 5.16 mm |
| Maximum Deflection | 71.88 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |