Features
Specifications
Extension Spring, 2-7/8 in Length, 3/4 in Outside Diameter, 1.30 mm Wire Diameter, 29.00 mm, 229.36 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500941 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-94 |
| Length | 2-7/8 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Wire Diameter | 1.30 mm |
| Load Capacity | 29.00 mm |
| Maximum Deflection | 229.36 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |