Features
Specifications
Extension Spring, 1-7/8 in Length, 3/8 in Outside Diameter, 1.04 mm Wire Diameter, 32.47 mm, 55.12 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500644 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-64 |
| Length | 1-7/8 in |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Wire Diameter | 1.04 mm |
| Load Capacity | 32.47 mm |
| Maximum Deflection | 55.12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |