Features
Specifications
Extension Spring, 5 in Length, 3/8 in Outside Diameter, 1.37 mm Wire Diameter, 74.64 mm, 88.14 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500767 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-76 |
| Length | 5 in |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Wire Diameter | 1.37 mm |
| Load Capacity | 74.64 mm |
| Maximum Deflection | 88.14 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |