Features
Specifications
Extension Spring, 1-5/8 in Length, 5/16 in Outside Diameter, 0.81 mm Wire Diameter, 18.95 mm, 61.21 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500521 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 0.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-52 |
| Length | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 5/16 in |
| Wire Diameter | 0.81 mm |
| Load Capacity | 18.95 mm |
| Maximum Deflection | 61.21 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |