Features
Specifications
Extension Spring, 1-7/8 in Length, 5/16 in Outside Diameter, 0.66 mm Wire Diameter, 10.41 mm, 127 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500545 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-54 |
| Length | 1-7/8 in |
| Outside Diameter | 5/16 in |
| Wire Diameter | 0.66 mm |
| Load Capacity | 10.41 mm |
| Maximum Deflection | 127 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |