Features
Specifications
Extension Spring, 2-1/4 in Length, 5/16 in Outside Diameter, 1.04 mm Wire Diameter, 40.03 mm, 47.24 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500569 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-56 |
| Length | 2-1/4 in |
| Outside Diameter | 5/16 in |
| Wire Diameter | 1.04 mm |
| Load Capacity | 40.03 mm |
| Maximum Deflection | 47.24 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |