Features
Specifications
Extension Spring, 3-5/8 in Length, 5/8 in Outside Diameter, 2.41 mm Wire Diameter, 219.61 mm, 39.37 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500880 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-88 |
| Length | 3-5/8 in |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Wire Diameter | 2.41 mm |
| Load Capacity | 219.61 mm |
| Maximum Deflection | 39.37 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |