Features
Specifications
Extension Spring, 4-1/2 in Length, 5/8 in Outside Diameter, 1.83 mm Wire Diameter, 98.75 mm, 122.17 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500903 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-90 |
| Length | 4-1/2 in |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Wire Diameter | 1.83 mm |
| Load Capacity | 98.75 mm |
| Maximum Deflection | 122.17 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |