Features
Specifications
Extension Spring, 4-1/4 in Length, 9/16 in Outside Diameter, 2.31 mm Wire Diameter, 224.68 mm, 45.97 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594500866 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-86 |
| Length | 4-1/4 in |
| Outside Diameter | 9/16 in |
| Wire Diameter | 2.31 mm |
| Load Capacity | 224.68 mm |
| Maximum Deflection | 45.97 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |