Features
Specifications
Compression Spring, 36 in Length, 1 in Outside Diameter, 0.817 in Inside Diameter, 0.092 in Wire Diameter, 26 lb, 3.6583 ft/lb Spring Rate, Carbon Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W5 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | R24 |
| Length | 36 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Inside Diameter | 0.817 in |
| Wire Diameter | 0.092 in |
| Load Capacity | 26 lb |
| Spring Rate | 3.6583 ft/lb |
| Material | Carbon Steel |