Features
Specifications
Long-length compression spring in carbons Steel. This spring features an O.D. of 1 in, an I.D. of 0.73 in and a spring rate of 201.6 in Pounds.
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W5 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | R26 |
| Length | 36 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Inside Diameter | 0.73 in |
| Wire Diameter | 0.135 in |
| Load Capacity | 75 lb |
| Spring Rate | 16.8 ft/lb |
| Material | Carbon Steel |