Features
Specifications
Long-length compression spring in carbon steel. This spring features an O.D. of 1.188 in, an I.D. of 0.738 in and a spring rate of 1404 in Pounds.
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W5 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 1.25" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | R-27-A |
| Length | 36 in |
| Outside Diameter | 1.188 in |
| Inside Diameter | 0.738 in |
| Wire Diameter | 0.225 in |
| Load Capacity | 252 lb |
| Spring Rate | 1404 lb/in |
| Material | Carbon Steel |