Features
Specifications
Long-length compression spring in Carbon Steel. This spring features an O.D. of 1.5 in, an I.D. of 1.176 in and a spring rate of 174.9996 in Pounds.
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W5 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | R-30 |
| Length | 36 in |
| Outside Diameter | 1-1/2 in |
| Inside Diameter | 1.176 in |
| Wire Diameter | 0.162 in |
| Load Capacity | 84 lb |
| Spring Rate | 174.99 lb/in |
| Material | Carbon Steel |