Features
Specifications
Long-length compression spring in carbon steel. This spring features an O.D. of 1.75 in, an I.D. of 1.376 in and a spring rate of 216 in Pounds.
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W5 |
| Package Length (in) | 1.75" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | R-31CS |
| Length | 36 in |
| Outside Diameter | 1-3/4 in |
| Inside Diameter | 1.376 in |
| Wire Diameter | 0.187 in |
| Load Capacity | 108 lb |
| Spring Rate | 216 lb/in |
| Material | Carbon Steel |