Spring Wound Countdown Timer, Decorator Style, 125-277 VAC, 50/60 Hz, SPST, 15 Minute Max, Without Hold, Light Almond
SKU: FD15MAC
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$39.99
Features
Specifications
Downloads
The FD Series Decorator Countdown Timers are designed to replace any standard or decorator style wall switch, single- or multi-gang. These mechanical timers do not require electricity to operate. They automatically limit the ON times for fans, lighting, motors, heaters and other energy consuming loads. *NOTE: Not for use with sunlamps, saunas, or loads that could cause personal injury if timed incorrectly.
- 15-Minute timer
- SPST (Single-Pole Single-Throw)
- Breaks circuit at end of timing cycle
- No electricity required to operate
- Replaces any standard or decorator single- or multi-gang wall switch
- Automatically limits ON time for energy consuming loads
- Quick and easy installation
- Incandescent/fluorescent/CFL/LED compatible
- No neutral connection is required
- Decorator switch plate not included
| Brand | Intermatic |
|---|---|
| UPC | 078275072916 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section D4 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | FD15MAC |
| Input Voltage Rating Range(s) | 125-277 VAC, 50/60 Hz |
| Warranty Period | 1-Year limited |
| Color | Light Almond |
| Applications | Air Movement & Ventilation;Indoor Lighting Control;Outdoor Lighting Control;Motor Control |
| Marketing Description | The FD Series Decorator Countdown Timers are designed to replace any standard or decorator style wall switch, single- or multi-gang. These mechanical timers do not require electricity to operate. They automatically limit the ON times for fans, lighting, motors, heaters and other energy consuming loads. *NOTE: Not for use with sunlamps, saunas, or loads that could cause personal injury if timed incorrectly. |
| Height | 4.125 in |
| Width | 1.75 in |
| Depth | 1.25 in |
| Country of Origin | Tunisia |