Features
Specifications
GB Switches are leading the industry in quality and durability. This push-button switch features nickel plating, 6 in. wire leads and ON-OFF circuitry. This switch is double insulated for moisture protection and is perfect for marine/recreational equipment and weather-resistant applications.
- For use in applications requiring weather resistance, such as marine and recreational vehicles
- Maintained-contact, push-button switch for easy and secure operation
- On-Off SPST circuitry
- 10 Amp /277 Volt AC and 20 Amp /125 Volt AC
- 6 in. wire leads
- Double-insulated for weather resistance
- Nickel plated
- UL listed
| Brand | Gardner Bender |
|---|---|
| UPC | 032076894498 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D5 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | GSW-24 |
| Each in Package Height (in) * | 4.750 |
| Each in Package Width (in) ° | 2.750 |
| Each in Package Length/Depth (in) * | 1.000 |
| Each in Package Weight (oz) ° | 0.660 |