Features
Specifications
Downloads
The Gardner Bender 6/3 Amp Rotary Switch features a brass knob to highlight your decor. The switch is compatible with a 13/32 in. mounting hole and is ideal for use with lamps or other light-duty applications. This switch offers single-pole, single-throw (SPST) on-off circuitry and has 6 in. 18 AWG wire leads for installation.
- For use in lamps or other light-duty applications
- On-OFF SPST circuitry
- 6 Amp /125 Volt AC and 3 Amp /250 Volt AC
- 6 in. 18 AWG wire leads
- Brass finish, rotary knob will complement your decor
- UL listed
- Compatible with a 13/32 in. mounting hole
| Brand | Gardner Bender |
|---|---|
| UPC | 032076890612 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D5 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | GSW-61 |
| Each in Package Height (in) * | 4.750 |
| Each in Package Width (in) ° | 2.750 |
| Each in Package Length/Depth (in) * | 1.000 |
| Each in Package Weight (oz) ° | 0.800 |