Features
Specifications
Downloads
This flat, blank Square Box Cover is made of durable pre-galvanized steel and sized for a 4-inch square box. Its key feature is the inclusion of angled mounting slots that compensate for up to 12 degrees of box misalignment, ensuring an easy and level installation.
| Brand | Thomas & Betts |
|---|---|
| UPC | 785991137903 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D1 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 52 C 1 |
| Color | Silver |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Material | Steel |
| Shape | Square |
| Size | 4" |
| Standard | UL E2969 |
| Type | Outlet Box Covers |