Telemechanique Sensors
2-Way Valve FHG Compressor Pressure Switch
SKU: 17824
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
Type FHG pressure switches are designed for the control of small electrically driven air compressors. Controls an electrically driven air compressor in a power circuit when the adjustable threshold upon falling is reached and is set to turn off at 125 psi. The switch has screw terminal electrical connections and two 2-pole NC contacts open on rising pressure. The non-adjustable differential is 30 psi and the adjustable cut-out range is 70 psi to 150 psi. The switch has a 1/4 In. NPSF internal fluid connection and is suitable for use with a lower-horsepower motor with 1.5 HP or less.
| Brand | Telemechanique Sensors |
|---|---|
| UPC | 785901115458 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section N1 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | FHG12J52XCP |
| Type | 2-Way Valve |
| Grade | FHG |
| Pressure Rating | 70 to 150 psi |