Features
Specifications
Square D Homeline combination arc fault and ground fault circuit breaker. Designed to meet NEC (National Electrical Code) requirements. Reduces cost and hassle of using 2 separate devices to provide essential protection. Integrated with time saver diagnostics to provide additional circuit information and minimize troubleshooting at the touch of a button. Compatible with all Homeline load centers. 120 VAC, 10,000 AIR. ANSI (American Nation Standards Institute) certified and UL (Underwriter's Laboratories) listed. Limited lifetime warranty.
| Brand | Square D |
|---|---|
| UPC | 785901983415 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D1 |
| Package Length (in) | 2.98" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 3.13" |
| Manufacturer Part Number | HOM120DFC |
| Amperage | 20 |
| Number of Poles | 1 |
| Interruption Type | CAFCI/GFCI |
| Voltage | 120 |
| Frame Size | 1-Space |
| Width (In.) | 0.75 |
| Mount Type | Pigtail Neutral |
| Wire Size | #14-8 AWG |
| Certification | UL Listed |