Telemechanique Sensors
Pumptrol 30 - 50 psi Actuated Pressure Switch
SKU: S03466
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$36.99
Features
Specifications
Features low water cut-off switch to shut off pump at 12 P.S.I. to prevent overheating damage to submersible well pumps. Recommended for submersible pumps. Compatible with jet pumps, submersible pumps, and reciprocating pumps. The standard action contacts open on rising pressure. Diaphragm actuated - 1/4" 18 NSF internal threads.
| Brand | Telemechanique Sensors |
|---|---|
| UPC | 047569034664 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I3 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Manufacturer Part Number | FSG2J21M4CP |
| Pressure Rating | 30 - 50 psi |
| Type | Electrically Driven Water Pumps |
| Contact Type | Diaphragm Actuated |
| Thread | 1/4 In.-18 NSF |