Features
Specifications
Downloads
QO® Circuit Breaker Load Centers, LK70ANCP, from Square D® are Underwriters Laboratories (UL) Listed and CSA rated panelboards. They are designed to meet residential, commercial, and industrial requirements to protect electrical systems, equipment, and people. Service entrance panelboards meeting the requirements of CSA are available in Canada factory-assembled only. I-Line circuit breaker panelboards are available as 400–1200A main lugs only and 100–1200A main circuit breakers. This I-Line Panelboard is 4.5 in (H), blank plate, has a quantity of 5 ea per box.
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
| Brand | Square D |
|---|---|
| UPC | 785901483113 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D1 |
| Package Length (in) | 0.56" |
| Package Width (in) | 1.08" |
| Package Height (in) | 0.69" |
| Manufacturer Part Number | LK70ANCP |
| Persona Type Ids | EU, EUA, LC, SC |
| Persona Type Names | End User, Consumer, Contractor, Electrician |
| Awg Gauge | AWG 14...AWG 4 copper, AWG 14...AWG 2 aluminium |
| Local Data Status | Publishable |
| Local Publishable Date | 2025-11-13 |
| Return Indicator | Y |
| Stocking Flag | N |
| Stock Policy | 2 |
| H And D Domain | Safety |
| H And D Subrange | RESI |
| H And D Enrichment Assignment | yes |
| H And D Enrichment Function | ACCESSORIES |
| H And D Enrichment Class 3 | Enclosures |
| H And D Enrichment Class 4 | Enclosure accessory |
| Legacy Weee Scope | In |
| Weee Product Category | 5 |
| Scope Perimeter | Outside of Europe |
| Reach Full Compliance Status | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold |
| Reach Full Compliance Status Id | CONTAINS_SVHC |
| Reach Compliance Directive | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold |
| Rohs Eur In Scope | Yes |
| Rohs Eur Status | Compliant By Exemption |
| Rohs Eur Conformity Date | 2436 |
| Rohs Eur Full Compliance Status | Compliant By Exemption |
| China Rohs In Scope | No |
| With Recycled Cardboard | No |
| Without Single Use Plastic | No |
| Product Contributes To Saved And Avoided Emissions | No |
| Tier Id | 1 |
| Tier | 1 |
| Function Option Id | STANDARD |
| Function Option | Standard |
| Market Segmentation Id | RESIDENTIAL |
| Market Segmentation | Residential |
| Product Kit Identifier | N |
| Energy Efficiency Optimized | False |
| Product Availability | Stock - Normally stocked in distribution facility |
| Product Or Component Type | lug kit |
| Range Of Product | QO |
| Returnability | Yes |
| Sustainable Packaging | No |
| Type Of Packing | consumer packaging |
| Warranty In Months | 18 |
| Offer Owner Code | 190788 |
| Height Nominal | 0.69 in |
| Width Nominal | 1.22 in |
| China Rohs Regulation | Product out of China RoHS scope , Product out of China RoHS scope. Substance declaration for your information. |
| Ambient Air Temperature For Operation | -5 °C, 40 °C |
| Take Back | No |
| Recycled Metal Content At Cr Level | 0 % |
| Mercury Free | Yes |
| Eu Rohs Directive | Compliant By Exemption |
| Packaging Made With Recycled Cardboard | No |
| Packaging Without Single Use Plastic | No |
| Reach Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 0.56 in |