Features
Specifications
QO circuit breaker for use in QO load centers. Intended for overload and short-circuit protection of electrical systems. ANSI (American National Standards Institute) certified and UL (Underwriter's Laboratories) listed. Rated for 120 volt/240 volt and 10,000 AIR. Features the exclusive Visi-Trip indicator. When the circuit breaker trips, the handle snaps to a midpoint and a highly visible red indicator easily identifies the tripped breaker.
| Brand | Square D |
|---|---|
| UPC | 785901400141 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D1 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Amperage | 30 |
| Number of Poles | 1 |
| Interruption Type | Standard Trip |
| Voltage | 120/240 |
| Frame Size | 1-Space |
| Width (In.) | 0.75 |
| Mount Type | Plug-In |
| Wire Size | #14-8 AWG Al/(2) #14-10 AWG Cu |
| Certification | ANSI/UL Listed |