Squirrel-X
Elliptical Tube Bird Feeder (Tan) 4.2 lb Capacity
SKU: 700464
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$54.99
Features
Specifications
This elliptical feeder features a decorative satin nickel finish and an integrated moving cage with a locking metal roof that closes all four ports when squirrels apply pressure. Its wide-mouth design ensures even seed allocation to all four ports, and it has adjustable depth perches. The feeder holds over 4.2 lbs of mixed seed and measures 11.97" W x 15.56" H x 5.9" D.
- Squirrel resistant
- Even seed allocation
- Adjustable perches
| Brand | Squirrel-X |
|---|---|
| UPC | 815562011100 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section I4 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 8.60" |
| Package Height (in) | 8.60" |
| Color | Tan |
| Material | Plastic/Metal |
| Capacity | 4.2 lb |
| Width | 11.97" |
| Height | 15.56" |
| Depth | 5.9" |