Features
Specifications
The SRT™ series uses a proprietary high performance grain and synthetic resinoid bonding technology for extremely long life and fast grinding. The SRT™ bond provides increased strength and durability, which reduces vibration and overall wheel efficiency. The SRT™ grain is very aggressive and it stays consistently sharp throughout the life of the wheel. The SRT™ is contaminate free and it is available as a standard grinding wheel or as a pipeline style, combination cutting, and light grinding wheel.
- SRT™ bond is aggressive and it has a long working life
- SRT™ abrasive remain sharp for better grinding efficiency and a consistent finish
- Engineered to run cooler, producing a superior finish
- Contaminate free
- Also available as a pipeline style combination cutting and light grinding wheel
| Brand | Pearl Abrasives |
|---|---|
| Date Added | Feb 8, 2026 |
| UPC | 662333017263 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section M3 |
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | DCSRT90H |
| Arbor Bore | 5/8"-11 |
| Application | Grinding, Weld Dressing, and Deburring |
| Diameter | 9″ |
| Dimensions | 9″ x 1/4″ x 5/8"-11 |
| Grit Step | 24 |
| Material | Ferrous Metals, Iron, Steel, Stainless Steel, and Other High Tensile Alloys |
| Max RPM | 6,650 |
| Product Width | 9″ |
| Product Weight | 1.4 lbs |
| Product Height | 0.25″ |
| Product Length | 9″ |
| Shape | Type-27 |
| Prop65 Warning | ⚠ WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |