Features
Specifications
Weldcote E308L-16 Stainless Steel Electrodes contain extra low carbon for the welding of austenitic, low carbon 18% Cr-8%Ni stainless steels such as AISI 304-ELC. The weld deposit of this electrode contains a maximum of 0.04% carbon, which greatly reduces the formation of chromium carbides, protecting the corrosion resistant qualities of the base metal and weld. Weldcote308L-16 electrodes have a high deposition rate resulting in excellent efficiency.
- 308L-16 electrodes can be used in all positions
- Typical applications include dairy, distillery, restaurant equipment, and chemical tanks
| Brand | Weldcote |
|---|---|
| Date Added | Apr 22, 2026 |
| UPC | 877511008456 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Size | 3/32" |
| Length | 12" |