Features
Specifications
Stainless steel mesh screen tubes are used in hollow masonry base materials together with anchoring adhesive supplied by DeWALT and common commercially available steel elements (threaded rods and reinforcing bars). The screen tubes hold the adhesive in position in the masonry wall face during installation of the steel elements. For installation specifications and instructions into hollow base materials (as well as unreinforced masonry walls) with stainless screen tubes, see the specific information in the associated tech pages for the selected DeWALT anchoring adhesive.
| Brand | Dewalt Anchors |
|---|---|
| UPC | 075352079738 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section C4 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | 07973-PWR |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 0.057 lbs |
| Product Type | CHEMICAL ADHESIVE |