Features
Specifications
Downloads
The straight lines and smooth, cylindrical profile of Moen® Tension Straight Shower Rods add a clean, precise look to the bathroom. The rod is corrosion resistant and easy to install. Simply expand the shower rod to the desired length and turn it three times to lock it in place – no tools are required.
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Shower rod adjusts from 5' to 6' for a more flexible installation
- Corrosion resistant
- Features decorative covers that provide a stylish element while also helping to conceal the mounting hardware
- Fastlock™
- Limited lifetime warranty
| Brand | Moen |
|---|---|
| Date Added | Apr 6, 2026 |
| UPC | 034584017727 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.90" |
| Package Height (in) | 41.00" |
| Manufacturer Part Number | TR1000CH |
| Length | 44" to 72" |
| Adjustable | Yes |
| Shape | Straight |
| Finish | Chrome |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 1" |