Features
Specifications
This black, double-wall stove pipe connects a wood stove to insulated chimneys. It features a black aluminized steel outer casing, a stainless steel inner liner, and requires a 6-inch clearance to combustible materials. The non-positional connection system allows for 360-degree rotation, making it easy to use and highly durable. It's designed to offset double-wall stove pipe towards an insulated chimney in a through-the-wall installation.
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 046205020900 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C4 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 7.50" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Manufacturer Part Number | 266230 |
| Angle | 90 deg |
| Color | Black |
| Dimensions | 9 in L |
| Material | Aluminized Steel |
| Nominal Size | 6 in |