Features
Specifications
This double wall stove pipe works as a connector, linking wood stoves to insulated chimneys. This system features a black aluminized steel outer casing and heavy-gauge stainless steel inner liner. 1/4" air space between inner and outer pipes provides great insulating value. 6" clearance to combustibles. For installed length, subtract 1-3/8" per joint.
- Lasts significantly longer than single wall stove pipe
- Listed to ULC S641 and UL 103 standards
- Three metal screws supplied with each length
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 046205020948 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C5 |
| Package Length (in) | 8.50" |
| Package Width (in) | 8.50" |
| Package Height (in) | 24.00" |
| Manufacturer Part Number | 266024 |
| Color | Black |
| Diameter | 6 in ID x 6-1/2 in OD |
| Includes | (3) Metal Screws |
| Length | 24 in |
| Material | Aluminized Steel/Stainless Steel |
| Temperature Rating | 1200 deg F |