Features
Specifications
Battery Pack, Lithium-Ion Battery, 2.0 Ah Battery, 12 V Nominal, 45 mins, 15 hr Run
- CAS 12V Li-Power 2.0 Ah rechargeable battery
- Up to 15 hours of use
- Quick recharging in max 45 minutes
- Continuous monitoring of the battery temperature (shutoff at 176 deg F)
- Long shelf life with virtually no self-discharge.
| Brand | Stabila |
|---|---|
| UPC | 089634076261 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section I3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 4.25" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | 07626 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Charge Time | 45 mins |
| Run Time | 15 hr |