Features
Specifications
6' to 10'. Strong re-enforced frame. Fully sealed solid rail (6-sided) extension eliminates deflection, and delivers the smoothest extension movement available. Removable 1-5/8" stand-offs reach around braces. Top plumb vial is permanently positioned at eye level. Frame side opposite the stand-offs is a level measuring surface and straight edge. Vials are guaranteed for life never to fog, leak, or require adjustment. Certified accuracy in the top read position: 1/32" over 72".
| Brand | Stabila |
|---|---|
| UPC | 089634356103 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 79.00" |
| Manufacturer Part Number | 35610 |
| Length | 6 Ft. to 10 Ft. |
| Material | Aluminum |
| Magnetic | No |
| Number Of Vials | 3 |