Features
Specifications
Strong aluminum profile with reinforcing ribs - for stability and secure hold. End Cap with an anti-slip feature for a firm grip when marking walls. Shock-absorbing endcaps protect frame when dropped. Removable end caps allow exact positioning and marking right up into corners. Easy to clean. Spirit level with two precision-milled measuring surfaces. (up to 48", coated from 72"). STABILA vial installation technology ensures long-term accuracy - suitable for measuring in normal and upside down positions.
| Brand | Stabila |
|---|---|
| UPC | 089634374725 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 2.50" |
| Package Height (in) | 72.00" |
| Manufacturer Part Number | 37472 |
| Length (In.) | 72 |
| Material | Aluminum |
| Magnetic | No |
| Number Of Vials | 3 |
| Length (") | 72 |